Ministria E Shendetesise Kosove
fermiwords

Ministria E Shendetesise Kosove

Raporti ujrave 2010 shq
Gjendja e Ujrave n Kosov1201 Agjencia e Kosoves per Mbrojtjen e MjedisitGjendja e Ujrave n KosovRaportPrishtin, 20101203 Agjencia e Kosoves per Mbrojtjen e MjedisitMINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPSINORAGJENCIA

PR MBROJTJEN E MJEDISIT T KOSOVSGjendja e Ujrave n KosovPrishtin, 2010RaportGjendja e Ujrave n Kosov1205 Agjencia e Kosoves per Mbrojtjen e MjedisitPARATHNIET dashur lexues,Uji

sht resurs natyror, me sasi t kufizuar dhe shprndarje jo t barabart n koh dhe hapsir.T gjitha format e jets dhe t gjitha aktivitetet njerzore jan t varura nga uji.Resurset ujore kan rndsi shum t madhe pr jetn dhe ekonomin e njeriut dhe jan burim kryesor i plotsimit t nevojave pr uj t pijes, pr ujitjen e tokave dhe pr industri.Mungesa e ujit konsiderohet si faktor kufizues i zhvillimit socio–ekonomik t nj vendi.Zhvillimi industrial dhe urbanizimi modern kan rezultuar n formimin e zonave t mdha urbane, zonave industriale dhe n zhvillimin e bujqsis intensive.Kjo ka shtuar nevojn pr uj, por njkohsisht edhe rritjen e shkarkimeve urbane dhe industriale n lumenj pa ndonj trajtim paraprak, duke zvogluar kshtu

mundsin e

vetpastrimit (autopurifikimit)

t ujrave.Shkatrrimi i habitateve dhe varfrimi i bots bimore dhe shtazore n ekosistemet ujore sht nj ndikim tjetr mjedisor q rrjedh si pasoj e ndotjes s ujrave siprfaqsore.Nevoja pr uj t pastr, sot konsiderohet nj ndr problemet m t mdha globale mjedisore.Aktualisht m shum se 1.2 miliard njerz n bot nuk kan qasje n uj t pijes, ndrsa rreth

miliard njerz (gjysma e popullsis s bots), nuk kan shrbim sanitar t prshtatshm.M shume se 200 smundje jan m prejardhje nga uji i ndotur.Rreth 6.000 njerz n dit humbin jetn vetm nga smundjet diarike.

Sipas Organizats Botrore t Shndetsis, vlersohet se rreth

milion njerz vdesin do vit nga konsumi i ujit t ndotur
ministria e shendetesise kosove
.

Duke marr pr baz trendin aktual t urbanizimit n bot deri n vitin 202, rreth

miliard njerz do t ken nevoj pr furnizim me uj dhe m Edhe n Kosov si n shum vende t bots, shndeti i njeriut dhe plotsimi i nevojave t tij sht gjithnj e m tepr i krcnuar nga cilsia jo e mir, ose mungesa e ujrave t pastra.Aktualisht rreth

% e popullats sht e mbuluar me shrbime t ujsjellsit, Vlersohet se Kosova ka resurse t kufizuara ujore, andaj mbrojtja, ruajtja dhe monitorimi i cilsis se tyre sht njra prej sfidave m t mdha mjedisore para shoqris son.Menaxhimi i qndrueshm i resurseve ujore, mbrojtja e ujrave dhe prmirsimi i cilsis s ujrave krkojn

prkushtim t veant nga t gjith faktort prgjegjs.Mahir YagcilarMinistr i Ministris s Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor 120 Agjencia e Kosoves per Mbrojtjen e MjedisitRaport6Gjendja e Ujrave n Kosov1207 Agjencia e Kosoves per Mbrojtjen e MjedisitFALNDERIMT nderuar lexues dhe bashkpuntor, n duart tuaja keni nj Raport, q prmban informata themelore pr gjendjen e ujrave.Ky raport sht prgatitur nga Agjencia e Kosovs pr Mbrojtjen e Mjedisit, n kuadr t prmbushjes s detyrave dhe prgjegjsive q ka ky institucion n raportimin pr gjendjen e sektorve t mjedisit.Prgatitja e ktij raporti sht ndihmuar dhe mbshtetur edhe nga sektort e tjer t Ministris s Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor e veanrisht nga Departamenti i Ujrave dhe Instituti Hidrometeorologjik i Kosovs.

N mbledhjen e t dhnave t nevojshme pr prgatitjen e raportit, kontribut t muar kan dhn edhe Instituti Kombtar i Shndetsis Publike, Zyra e Rregullatorit pr Uj dhe Mbeturina-ZRRUM, Kompanit Regjionale t Ujsjellsit, Kompanit e Ujitjes dhe Institucionet tjera Qeveritare dhe Joqeveritare.Ne, vlersojm se ngritja e shkalls s bashkpunimit ndrmjet institucioneve prgjegjse pr administrimin dhe monitorimin e ujrave, do t prmirsoj dukshm edhe procesin e mbledhjes, shkmbimit dhe prpunimit t t dhnave si dhe raportimin pr gjendjen e ujrave n veanti dhe gjendjen e prgjithshme n sektorin e ujrave.Me kt rast AMMK, shpreh falnderime pr t gjitha institucionet qeveritare dhe joqeveritare, operatort ekonomik, donatort, ekspertt dhe ndrmarrjet e ndryshme pr bashkpunimin e treguar n finalizimin e ktij raporti.Dr.Ilir MorinaKryeshef

Ekzekutiv i AMMK-s.

© 2012 labroda
Downloadic - infolari - Contact · Privacy Policy